Ndërlidhjet

Ish-kryeministrit Sali Berisha i kërkohet të paraqitet në SPAK dy herë në muaj


Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha.
Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha.

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha do të duhet të paraqitet dy herë në muaj para Prokurorisë së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK), për t’u marrë në pyetje, thanë autoritetet.

Berisha dyshohet për “korrupsion pasiv të kryer në bashkëpunim”, në rastin e privatizimit të ish-kompleksit sportiv “Partizani”.

Vendimi u mor pasi për tre ditë me radhë u mbajtën disa seanca maratonë dhe pas ndryshimit të disa avokatëve si përfaqësues të ish-kryeministrit.

Gjykata vendosi për vazhdimin e masës së sigurisë me karakter shtrëngues, “detyrim për t’u paraqitur” për Sali Berishën.

Sipas vendimit të gjykatës, “urdhërohet shtetasi nën hetim, Sali Berisha, të paraqitet të hënën e parë dhe të tretë të çdo muaji para policisë gjyqësore në SPAK. Po ashtu gjykata ka urdhëruar që Berisha “të mos largohet nga territori i Shqipërisë pa autorizim të gjykatës si dhe ndalohet përdorimi i pasaportës dhe i dokumenteve të tjera identifikuese të vlefshme për daljen jashtë shtetit”.

Për caktimin e masës së sigurisë për ish-kryeministrin, Sali Berisha u deshën tre ditë kohë. Kjo ndodhi fillimisht për shkak të tërheqjes së avokatëve Genc Gjokutaj dhe Sokol Mëngjesi, të përzgjedhur nga ish-kryeministri Sali Berisha për ta përfaqësuar në gjykatë. Ata u tërhoqën sepse e cilësuan të parregullt procesin ndaj ish-kryeministrit. Ndërsa vetë Berisha deklaroi se nuk do të paraqitej në gjykatë, pasi i cilëson akuzat ndaj tij të pabaza dhe të motivuara politikisht. Në këto kushte, mbrëmjen e së mërkurës, gjykata vendosi që të caktonte avokat nga shteti.

Por, vetëm pak orë pasi avokati Artan Simoni mori përsipër mbrojtjen, ai u tërhoq për shkak të një postimi në rrjetet sociale, për të cilin u aludua nga bashkëpunëtorë të Berishës se lidhej pikërisht me ish-kryeministrin. Mëngjesin e së enjtes gjykata caktoi dy avokatet e tjera Jalldiz Kastrati dhe Rabije Cenalla, që të mbronin ish-kryeministrin në seancën për masën e sigurisë.

Ato morën 5 orë kohë për t’u njohur me dosjen, por për arsye të paqarta dhe të papublikuara, të dyja u tërhoqën në nisje të seancës në orën 15:00. Tërheqja e tyre u mësua pas përfundimit të seancës, kur gjykata bashkë me vendimin e marrë, bëri të ditur se tashmë është caktuar një tjetër avokate nga shteti, Valentina Todoresku.

Pavarësisht kohëzgjatjes, tashmë ka një vendim, dhe ish-kryeministri Sali Berisha mund të ankimohet për masën e sigurisë në Gjykatën e Posaçme të Apelit, si dhe në Gjykatën e Lartë.

Për çështjen e privatizimit të ish-kompleksit “Partizani” është arrestuar Jamarbër Malltezi, dhëndri i ish-kryeministrit, Sali Berisha. Ai akuzohet për “korrupsion pasiv në bashkëpunim” si dhe për “pastrim parash”. Ndërsa ortaku i tij, ndërtuesi Fatmir Bektashi po hetohet nën masën e sigurisë “detyrim paraqitjeje”.

Hetimet nga SPAK nisën pas një kallëzimi të dorëzuar në vitin 2020 nga Taulant Balla, tani ministër i Brendshëm. Në kallëzim theksohej se “Jamarbër Malltezi privatizoi kompleksin Partizani në mënyrë të paligjshme me një shumë rreth 100 mijë euro, ndërsa në këtë zonë tashmë janë ngritur disa pallate për banim. Kjo u arrit përmes vendimeve favorizuese të qeverisë së drejtuar nga Sali Berisha”.

Kompleksi sportiv “Partizani”, me një sipërfaqe prej 26 mijë metrash katrorë, u privatizua në vitin 2008, deri në atë kohë ishte pronë e Ministrisë së Mbrojtjes.

Rreth 22 mijë metra katrorë i përkisnin 64 trashëgimtarëve të pesë familjeve të ish-pronarëve, mes tyre edhe Jamarbër Malltezi, ndërsa 4 mijë metra katrorë të tjerë ishin pronë shtetërore. Në fund të procesit të kthimit të kësaj prone, Jamarbër Malltezi arriti të marrë 35 për qind të të gjithë pronës, duke përfshirë këtu edhe pjesën që ishte tokë shtetërore.

Sipas padisë së dorëzuar në SPAK, kjo është bërë përmes vendimeve të dyshimta të Qeverisë së Sali Berishës. Në atë sipërfaqe të përfituar, Jamarbër Malltezi së bashku me ortakun e tij Fatmir Bektashi, kanë ndërtuar disa kulla.

Për këto ndërtime, në kallëzimin e dorëzuar në Prokurori, theksohet se nuk dihet burimi i të ardhurave. Për këtë çështje janë thirrur në SPAK disa ish-ministra të Mbrojtjes dhe të Ekonomisë nga Qeveria e atëhershme e Berishës.

Ish-kryeministri Sali Berisha, dhe familja e tij, përfshirë edhe dhëndrin Jamarbër Malltezi, janë shpallur persona të padëshiruar (non grata) nga Shtetet e Bashkuara, nën dyshimet se janë të përfshirë në korrupsion të lartë dhe cenimit të demokracisë.

XS
SM
MD
LG