Ndërlidhjet

Sally Becker - shpëtimtarja e harruar e fëmijëve nga Kosova


Sally Becker - shpëtimtarja e harruar e fëmijëve nga Kosova
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:09:04 0:00

Sally Becker, një humaniste britanike që ndihmoi fëmijët gjatë luftës në Kosovë dhe Bosnje, ëndërron të rikthehet në Kosovë. E njohur edhe si ‘Engjëlli i Mostarit’ në misionet e saj të shpëtimit ajo ishte burgosur, plagosur, rrahur e madje kishte hyrë edhe në grevë urie. Në një intervistë për Radion Evropa e Lirë, Becker rrëfen për sfidat që ajo u përball gjatë misioneve të saj për shpëtimin e fëmijëve nga zonat e luftës. Së fundi, një grup aktivistësh të shoqërisë civile nga Sllovenia, pjesë e të cilit janë edhe disa boshnjakë, ka dorëzuar kërkesën zyrtare për nominimin e Sally Beckerit për çmimin Nobel për Paqe.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG