Ndërlidhjet

Kuvendi i Kosovës, 5 shtator
Kuvendi i Kosovës, 5 shtator

Pa kuorum në seancat e jashtëzakonshme

Të nderuar lexues,

Këtu po e përmbyllim mbulimin direkt të zhvillimeve në Kuvend.

Kuvendi nuk arriti që të miratojë ekipin negociator të propozuar nga Qeveria e Kosovës.

Po ashtu, seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga opozita nuk arriti që të fillojë për mungesë kuorumi.

Informacionet e fundit nga Kosova, rajoni dhe bota, mund t'i ndiqni në faqen tonë të internetit, evropaelire.org.

Na ndiqni edhe në rrjetet sociale Facebook dhe Twitter dhe Instagram.

20:51 5.9.2018

Seanca e opozitës shtyhet për të enjten

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli me kërkesë të nënkryetarit të Kuvendit nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Kujtim Shala, e ka shtyrë seancën e jashtëzakonshme të opozitës për të enjten në ora 10:00.

Shtyrja e seancës u bë për shkak të mungesës së numrit të deputetët në sallë, për të formuar numrin e mjaftueshëm për kuorum.

20:12 5.9.2018

Opozita nuk ka kuorum për të nisur seancën

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Kosovës, e thirrur nga partitë opozitare, nuk ka mundur të nisë, për shkak të mungesës së kuorumit.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli shpalli 30 minuta pauzë.

Të pranishëm në sallë ishin edhe katër deputetë të partisë në pushtet, Nismës Socialdemokrate bashkë me kryetarin e kësaj partie, Fatmir Limaj, njëherësh zëvendëskryeministër i Kosovës.

Opozita po kërkon që të miratojë një rezolutë për të ndaluar, siç ka ka thënë, presidentin Hashim Thaçi, që në dialogun me Serbinë në Bruksel, të flasë për “shkëmbimin e territoreve” apo “korrigjimin e kufijve”.

Pamje nga seanca e opozitës
Pamje nga seanca e opozitës

18:14 5.9.2018

Kuvendi nuk ka kuorum për votimin e ekipit negociator të Qeverisë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli tha se nuk ka kuorum për të votuar për ekipin negociator të propozuar nga Qeveria e Kosovës për dialogun me Serbinë.

“Për këtë aryse ne duhet të mendojmë që vazhdimi i seancës të bëhet kur të kemi kuorum”, tha Veseli.

Veseli po ashtu tha se seanca e thirrur nga opozita, do të mbahet në orën 19:30.

18:06 5.9.2018

Seanca e opozitës pritet të nisë në orën 19:30

Zyrtarë nga Kuvendi i Kosovës i kanë thënë Radios Evropa e Lirë se seanca e thirrur nga opozita është planifikuar të nisë në orën 19:30.

Opozita ka thirrur seancë të jashtëzakonshme me qëllim të miratimit të një rezolute e cila do të ndalonte presidentin Hashim Thaçi, që në dialogun me Serbinë, të mos flasë për ndryshimin e kufijve të Kosovës.

Shfaq më shumë

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG