Ndërlidhjet

Pa kuorum në seancat e jashtëzakonshme


Kuvendi i Kosovës, 5 shtator

Përmbledhja

Të nderuar lexues,

Këtu po e përmbyllim mbulimin direkt të zhvillimeve në Kuvend.

Kuvendi nuk arriti që të miratojë ekipin negociator të propozuar nga Qeveria e Kosovës.

Po ashtu, seanca e jashtëzakonshme e thirrur nga opozita nuk arriti që të fillojë për mungesë kuorumi.

Informacionet e fundit nga Kosova, rajoni dhe bota, mund t'i ndiqni në faqen tonë të internetit, evropaelire.org.

Na ndiqni edhe në rrjetet sociale Facebook dhe Twitter dhe Instagram.

17:59 5.9.2018

Veseli i fton deputetët të hyjnë në sallë

Shumica e deputetëve të partive në pushtet, tashmë janë në sallën e Kuvendit të Kosovës, ku pritet të vazhdojë seanca e jashtëzakonshme.

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka ftuar të gjithë deputetët që të jenë në sallë për të vazhduar punimet.

Në seancë pritet të votohet për ekipin negociator të propozuar nga Qeveria.

Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli, foto nga arkivi
Kreu i Kuvendit, Kadri Veseli, foto nga arkivi

17:08 5.9.2018

Konjufca: Seanca e thirrur nga Qeveria, sa për të vjedhur kohën e opozitës

Shefi i Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca tha se mosfillimi i seancës së thirrur nga Qeveria, po bëhet “sa për vjedhur kohën e opozitës për seancën e thirrur” nga ta.

"Kjo shtyrje që nuk po përfundon kurrë është sa për vjedhur kohën e opozitës për seancën e thirrur”, tha Konjufca.

“Me fjalë të tjera kemi të bëjmë më një veprim të qëllimshme që po i shërben edhe kryetari i Kuvendit, që çdo dy orë të shtyjë seancën, në mënyrë që Hashim Thaçi të shkojë në takim me (Aleksandar) Vuçiqin, dhe ai të mos ketë asnjë pengesë", tha Konjufca.

16:56 5.9.2018

E paqartë se a do të ketë vazhdim të seancës

Disa deputetë të partive në pushtet, duke përfshirë edhe ata nga Lista Serbe, pasi janë futur në sallën e Kuvendit, kanë dalë sërish.

Kuvendi i Kosovës ende nuk ka njoftuar për vonesën e fillimit të seancës së jashtëzakonshme apo shtyrjes së saj.

15:39 5.9.2018

Opozita kërkon nisjen e seancës së thirrur nga ta

Partitë politike opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Alternativa, i kanë bërë thirrje kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli që sa më parë të thërrasë seancën e kërkuar nga opozita lidhur me deklaratat e presidentit Hashim Thaçi për ndryshimin e kufijve, me qëllim që të miratohet rezoluta e kërkuar.

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Glauk Konjufca ka thënë se seanca e partive në pushtet, e cila ende nuk ka rinisur, po shtyhet qëllimisht nga kryetari i Kuvendit, me qëllim që, siç tha ai, “Hashim Thaçit t’i mundësohet shkuarja në Bruksel” pa marrë parasysh një rezolutë të mundshme në Kuvend, që ia ndalon atij të flas për ndryshimin e kufijve të Kosovës.

Presidenti Hashim Thaçi dhe homologu i tij serb, Aleksandar Vuçiq pritet të zhvillojnë raundin e ri të bisedimeve, më 7 shtator në Bruksel.

Trego më shumë

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG