Ndërlidhjet

Biden: Do të shohim nëse Rusia ndjek planin për shtensionim


Presidenti amerikan, Joe Biden.
Presidenti amerikan, Joe Biden.

Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar kanë bërë thirrje për kujdes, pasi Rusia ka thënë se do të “zvogëlojë në mënyrë drastike” sulmet afër Kievit dhe Çernihivit në Ukrainë.

Presidenti amerikan, Joe Biden ka kërkuar po ashtu kujdes.

“Nuk lexoj asgjë derisa të shoh se cilat janë veprimet e tyre. Do të shohim nëse realizojnë atë për të cilën po flasin. Ka negociata që po vazhdojnë, në Turqi dhe tjerat”.

“Është realizuar takim mes krerëve të katër shteteve aleate të NATO-s, Francës, Gjermanisë, Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe – dhe aty ka pasur pajtueshmëri që të presim se çfarë do të ofrojnë ata”.

Biden ka qenë duke folur para gazetarëve pas takimit që ka zhvilluar me kryeministrin e Singaporit, Lee Hsien Loong.

Ukraina dhe Rusia kanë shënuar përparim në bisedimet e para sy më sy, pas më shumë se dy javësh, pasi Moska është zotuar për zvogëlim të operacioneve ushtarake rreth Kievit dhe veriut të Ukrainës, dhe Ukraina ka thënë se do të pranojë statusin e shtetit neutral.

Delegacionet nga të dyja palët kanë zhvilluar bisedime në Stamboll, teksa forcat ruse vazhdojnë të hasin në rezistencën ukrainase edhe pas më shumë se një muaji prej kur kanë nisur pushtimin e këtij shteti.

Erdogan: Armëpushimi dhe paqja, në të mirë të të gjithëve
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:00:51 0:00

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar pushtimin e Ukrainës më 24 shkurt.

Ai ka urdhëruar “operacion special” për të çmilitarizuar Ukrainën.

Veprimi i Kremlinit ka nxitur zemërim dhe është dënuar në shumë vende të botës.

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët janë përgjigjur me sanksione të ashpra kundër Moskës.

  • Për t’u informuar rreth zhvillimeve më të fundit lidhur me Ukrainën, ndiqeni blogun tonë.
XS
SM
MD
LG