Ndërlidhjet

Mbi 1 milion persona mbesin të pastrehë nga tërmetet në Turqi


Shkatërrimet në Hataj të Turqisë. 11 shkurt 2023.
Shkatërrimet në Hataj të Turqisë. 11 shkurt 2023.

Nga tërmetet shkatërruese të 6 shkurtit në rajonin kufitar mes Turqisë dhe Sirisë kanë mbetur të pastrehë 1.2 milion banorë në Turqi, tha presidenca e këtij shteti.

Ky njoftim vjen teksa ka të ngjarë që të mbijetuarit e fundit janë nxjerrë të gjallë nga rrënojat e ndërtesave të shembura.

Një djalë 13-vjeçar është personi i fundit që u nxor i gjallë nga rrënojat pas 182 orëve në provincën Hataj.

Ndërkaq, 176.000 tenda janë ngritur në zonat më të prekura nga tërmetet. Agjencia për fatkeqësi në Turqi tha se mijëra persona të tjerë po jetojnë në kontenierë, dhe pothuajse 400.000 persona janë evakuuar nga zonat e prekura nga tërmetet.

Më herët gjatë të hënës, janë shpëtuar nga rrënjoat edhe disa persona.

Teksa shpresat për të gjetur të mbijetuar të tjerë po veniten, numri i përgjithshëm i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri, të hënën arriti në mbi 35.000, kanë raportuar mediat ndërkombëtare. Ndërkaq, agjencia shtetërore e lajmeve turke, Anadolu, duke cituar agjencinë për fatkeqësi, tha se numri ka arritur në 37.500.

Faza e shpëtimit “është drejt fundit” dhe tani pritet që përpjekjet të përqendrohen në ofrimin e strehimit dhe ushqimit për të mbijetuarit, tha shefi për ndihmë i Kombeve të Bashkuara, Martin Griffiths, gjatë vizitës në Alepo të Sirisë më 13 shkurt.

Këto deklarata të tij erdhën në kohën kur ekipet në Turqi arritën të nxjerrin të gjallë nga rrënojat disa persona. Zyrtarët thanë se një vajzë e vogël, e quajtur Miray, u shpëtua në Adijaman pas 178 orësh nën rrënoja. Në po të njëjtin qytet u shpëtua edhe një grua 35 vjeçe.

Një grua e quajtur Naide Umay u nxorr e gjallë nga rrënojat e ndërtesave në Antakija dhe në po të njëjtin vend u shpëtuan edhe dy fëmijë. Ndërkaq, në provincën Gaziantep, shpëtimtarët nxorën të gjallë nga rrënojat një grua.

Më herët u bë e ditur se ekipet e shpëtimit nga Taxhikistani kanë nxjerrë të gjallë një djalë 3-vjeçar nga rrënojat, në qytetin turk të Kahramanmarash.

Ai kishte kaluar 158 orë aty, njoftoi shërbimi i shtypit i Komitetit për Situatat Emergjente dhe Mbrojtjen Civile të Taxhikistanit më 13 shkurt.

Taxhikistani dërgoi një grup prej 50 shpëtimtarësh dhe mjekësh, si dhe 2.5 tonë pajisje speciale në Turqi, për të ndihmuar vendin në përballjen me pasojat e tërmetit të 6 shkurtit.

Kombet e Bashkuara, një ditë më parë, dënuan dështimin për të ndihmuar rajonet e Sirisë, teksa paralajmëruan se numri i viktimave nga tërmetet në Turqi dhe Siri, që ka arritur në mbi 37.000, mund të dyfishohet.

Autoritetet konfirmuan të hënën se janë konfirmuar mbi 37.000 viktima në Siri dhe Turqi. Numri më i madh i viktimave është në Turqi, përkatësisht 31.643 dhe në Siri janë regjistruar 5.714.

Dhjetëra mijëra punëtorë të shpëtimit po vazhdojnë operacionet për të gjetur të mbijetuar, pavarësisht temperaturave të ulëta që kanë rënduar gjendjen e miliona personave që tani kanë nevojë për ndihmë.

OKB-ja ka paralajmëruar se të paktën 870.000 persona kanë nevojë urgjente për shujta të ngrohta në mbarë Turqinë dhe Sirinë. Vetëm në Siri, deri në 5.3 milionë persona mund të mbesin të pastrehë.

Tërmeti prej 7.8 ballësh – që u pasua nga disa tërmete të tjera të fuqishme – në Turqi dhe Siri, është fatkeqësia e shtatë më vdekjeprurëse e këtij shekulli.

Një tërmet me magnitudë të ngjashme në Turqi më 1999 kishte vrarë mbi 17.000 persona.

XS
SM
MD
LG