Ndërlidhjet

Shqipëria gati për të pritur afganët


Shqipëria gati për të pritur afganët
Ju lutem të prisni

No media source currently available

0:00 0:01:58 0:00

Qeveria e Shqipërisë është shprehur e gatshme të presë disa qindra afganë. Një pjesë e tyre pritet të vendosen në lagjen Qyteti Studenti në Tiranë dhe një pjesë tjetër në Durrës. Përveç Shqipërisë, një pjesë e punëtorëve afganë, që kanë punuar me forcat e huaja, do të shkojnë edhe në Kosovë. Ata do të qëndrojnë në këto vende përkohësisht derisa të analizohet në tërësi dokumentacioni për shpërngulje në SHBA. Talibanët kanë pretenduar fitore më 15 gusht, pasi kanë marrë kontrollin e kryeqytetit, Kabulit, pas gati 20 vjetëve të dhënies fund të prezencës ushtarake të forcave të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG