Ndërlidhjet

"Sillni të paktën dy kocka dhe varrosni, që të dihet se fëmija im ka jetuar"


"Sillni të paktën dy kocka dhe varrosni, që të dihet se fëmija im ka jetuar"
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:06:55 0:00

Në Qendrën Përkujtimore në Potoçari, më 11 korrik, 30 familje do t’i varrosin eshtrat e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë. Trupat e pakompletuar u gjetën në disa varreza, të cilat pjesëtarët e Ushtrisë së Republikës Sërpska i gërmuan disa herë dhe i zhvendosën kufomat për të mbuluar gjurmët e krimit. Derisa disa pranojnë të varrosin të paktën një kockë, të tjerët presin. Ata shpresojnë që eshtrat qëndrojnë të fshehura në mesin e më shumë se një mijë viktimave të gjenocidit që nuk janë gjetur ende. (Përgatitën: Bekim Bislimi, Mimoza Sadiku dhe Arben Hoti)

XS
SM
MD
LG