Ndërlidhjet

Trazira në Paris kundër reformës së Macronit për pensione

Mijëra protestues në Paris kanë hapur zjarr dhe kanë hedhur gjësende drejt policisë, e cila ka përdorur gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën. Protestat e orëve të para të 18 marsit, shënojnë ditën e dytë të marsheve të dhunshme, prej kur presidenti francez, Emmanuel Macron, ka vendosur të çojë përpara reformën kundërthënëse për rritje të moshës së pensionomit prej 62 në 64 vjeç, pa votim në Parlament.
(Përgatiti: Syzanë Paçarizi)


Shfaq më shumë

XS
SM
MD
LG