Ndërlidhjet

Turqia thotë se ende është e interesuar të blejë avionë luftarakë evropianë


Avionë të llojit Eurofighter Typhoon të ushtrisë së Spanjës. Fotografi nga arkivi.
Avionë të llojit Eurofighter Typhoon të ushtrisë së Spanjës. Fotografi nga arkivi.

Turqia është ende e interesuar që të blejë 40 avionë luftarakë të llojit Eurofighter Typhoon, tha një zyrtar i Ministrisë turke të Mbrojtjes, pasi Shtetet e Bashkuara avancuan procesin e shitjes në Ankara të avionëve F-16.

Avionët amerikanë F-16 pritet t’i kushtojnë Turqisë 23 miliardë dollarë.

Në nëntorin e vitit të kaluar, Turqia tha se po bisedon me Britaninë dhe Spanjën për të blerë avionët Typhoon, edhe pse Gjermania kishte kundërshtuar shitjen e këtyre fluturakeve luftarake për Ankaranë. Atëbotë, burimet brenda Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë thanë se bisedimet kishin nisur pasi Ankaraja e pranoi se kërkesa për blerjen e avionëve amerikanë F-16, që fillimisht ishte bërë në tetor të vitit 2021, mund të mos pranohej.

Javën e kaluar administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, zyrtarisht njoftoi Kongresin për synimin që të procedojë me shitjen në Turqi të 40 avionëve F-16, të prodhuar nga Lockheed Martin, dhe komponentë të tjerë ushtarakë. Njoftimi i administratës amerikane u bë një ditë pasi Ankaraja përfundoi procesin e ratifikimit të anëtarësimit të Suedisë në NATO.

Edhe pse nuk pritet që Kongresi amerikan të bllokojë shitjen e avionëve F-16, Turqia ende dëshiron që të blejë avionë Eurofighter Typhoon, tha një zyrtar i Ministrisë së Mbrojtjes së Turqisë, që foli në kushte anonimiteti, raporton Reuters.

“Ne ende jemi të interesuar, ne presim një qasje pozitive për këtë çështje nga anëtarja e konsorciumit, Gjermania”, tha zyrtari.

Avionët Eurofighter Typhoon ndërtohen nga një konsorcium i përbërë nga Gjermania, Italia dhe Spanja, të përfaqësuar nga Airbus , BAE Systems dhe Leonardo

Turqia, që po synon të forcojë fuqinë ajrore, po ashtu është duke zhvilluar avionët e saj luftues KAAN, në bashkëpunim me BAE.

XS
SM
MD
LG