Ndërlidhjet

Si e shkatërroi Ukraina një digë për ta shpëtuar Kievin


Si e shkatërroi Ukraina një digë për ta shpëtuar Kievin
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:10:37 0:00

Në fillim të marsit të vitit 2022, teksa trupat ushtarake ruse iu afruan Kievit, bastioni i fundit në rrugën drejt kryeqytetit ishte fshati Moshçun. Marinsat rusë kanë ndërtuar tri ura për të fituar terren përtej lumit Irpin. Pas disa ditësh të luftimeve të ashpra, forcat ushtarake ukrainase kanë arritur të shkatërrojnë dy kalime, mirëpo i kanë kërkuar komandës së lartë që të tërhiqen, për shkak të humbjeve të mëdha. Kjo kërkesë u është refuzuar, me arsyetimin se do t’ua hapte rusëve rrugën drejt Kievit. Më vonë, ata përmes hedhjes së një dige në ajër, e kanë përmbytur Irpinin – duke mundësuar rigrupimin e ushtrisë ukrainase dhe zmbrapsjen e trupave ushtarake ruse që kanë mbetur të bllokuar në ujë. (Përgatitën: Krenare Cubolli dhe Arben Hoti)

XS
SM
MD
LG