Ndërlidhjet

Forcat ukrainase përgatiten për sulm të mundshëm nga Bjellorusia


Forcat ukrainase përgatiten për sulm të mundshëm nga Bjellorusia
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

Ukraina po përgatitet për një ofensivë eventuale të re të shkallës së gjerë nga forcat ruse, në fillim të vitit që po vjen. Rusia po vazhdon të grumbullojë trupa në Bjellorusinë fqinje, një vend që Moska e ka përdorur si platformë për ta sulmuar Ukrainën. Deri më tani, forcat bjelloruse nuk i janë bashkuar luftës së Rusisë në Ukrainë. Megjithatë, një takim i zhvilluar së voni ndërmjet presidentit rus, Vladimir Putin, dhe homologut të tij bjellorus, Alyaksandr Lukashenka, ka nxitur spekulimet se Moska po përpiqet t’i bëjë trysni Minskut që t’i bashkohet luftës. (Përgatitën: Trim Haliti dhe Bujar Tërstena)

XS
SM
MD
LG