Ndërlidhjet

Pse zgjedhjet presidenciale të Iranit kanë më shumë rëndësi se të kaluarat?


Pse zgjedhjet presidenciale të Iranit kanë më shumë rëndësi se të kaluarat?
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:06:19 0:00

Iranianët do ta zgjedhin presidentin e ri më 28 qershor, më shumë se një muaj pas vdekjes së Ebrahim Raisit në një aksident me helikopter. Gjashtë kandidatë, përfshirë vetëm një reformist, u zgjodhën me kujdes nga struktura politike e Republikës Islamike, por dy prej kandidatëve u tërhoqën nga gara. Fituesi mund të luajë rol të madh në zgjedhjen e pasardhësit të udhëheqësit suprem, Ajatollah Ali Khamenei. Por, disa iranianë thonë për Radio Fardën - Shërbimin e Iranit të Radios Evropa e Lirë - se do t’i bojkotojnë zgjedhjet, pasi i shohin si të projektuara. (Përgatitën: Valona Tela dhe Arben Hoti)

XS
SM
MD
LG