Ndërlidhjet

Arben Vitia ia uron fitoren Përparim Ramës në Prishtinë


Kandidati për kryetar të Komunës së Prishtinës nga Lëvizja Vetëvendosje, Arben Vitia.

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për Komunën e Prishtinës, Arben Vitia e ka pranuar humbjen e garës në kryeqytet.

Derisa janë numëruar mbi 98 për qind të votave nga rundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Kosovë, sipas rezultateve preliminare nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, garën në Prishtinë e ka fituar kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Përparim Rama me 51 për qind të votave.

Lidhja Demokratike e Kosovës ka shpallur fitoren në Komunën e Prishtinës. Në një konferencë për media, Përparim Rama u zotua se do të jetë kryetar i të gjithë qytetarëve të Prishtinës.

Në konferencë për media, kandidati i LVV-së, Arben Vitia i cili nga rezultatet preliminare i mori afër 49 për qind të votave, ia ka uruar fitoren Ramës duke elaboruar edhe arsyet pse mendon se i ka humbur këto zgjedhje,

“Prishtinës i dëshiroj sukses. Inkuadrimi jonë i vonshëm në fushatë dhe moselaborimi i programit mjaftueshëm ka ndikuar”, tha ai.

Në rundin e balotazhit të mbajtur më 14 nëntor, dalja në zgjedhje ishte rreth 38 për qind.

Pas shpalljes së rezultateve preeliminare, në ditët në vazhdim pritet të numërohen edhe votat me kusht dhe votat që erdhën prej jashtë vendit.

Rundi i parë i zgjedhjeve të rregullta lokale u mbajt më 17 tetor dhe qytetarët votuan për asambletë komunale dhe kryetarët e komunave. Në këtë rund, nga 38 komuna sa janë në Kosovë, 17 zgjodhën krerët e rinj.

Të gjitha lajmet në lidhje me rundin e dytë të zgjedhjeve lokale mund t'i ndiqni në këtë link.

XS
SM
MD
LG