Ndërlidhjet

MOSKË/TBILISI


Presidenti rus Vladimir Putin ka ftuar sot Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, të bëjë ndryshime, në atë që e quajti sjellje agresive të Gjeorgjisë. Sipas një deklarate të lëshuar nga Kremlini, Putini ka thënë se "mbikqyrësit e sigurisë trans-Atlantike do duhej të fokusohen në korigjimin e sjelljeve të udhëheqësve gjeorgjianë".
Gjatë ditës autoritetet e Gjeorgjisë konfirmuan se Rusia ka deportuar një grup gjeorgjianësh nga Rusia të akuzuar si imigrantë ilegal.
Rusia i ndërrmori të gjitha këto masa pas arrestimit të katër oficerëve rusë për spiunazh në Tbilisi.
XS
SM
MD
LG