Ndërlidhjet

STAMBOLL


Kancelarja gjermane Angela Merkel e shoqëruar nga kryeministri turk Recep Tayip Erdogan është takuar sot në Stamboll me liderë fetarë. Me këtë rast, ajo ftoi Turqinë t'i hap portet për eksportet qipriote dhe të vazhdojë reformat në frymë të paqes.
"Është mendim i përbashkët- se përdorimi i dhunës në emër të fesë është i papranueshëm, prandaj dialogu është mënyra më e mirë që i shërben paqes në gjithë botën", tha Merkel.
XS
SM
MD
LG