Ndërlidhjet

PHENIAN


Korea Veriore e ka cilësoi "shpallje lufte" rezolutën e Këshillit të Sigurimit për zbatimin e sanksioneve për shkak të provës bërthamore.
Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme ka thënë se Pheniani do të rrezikonte sovranitetin e Koresë Veriore.
Ndërkohë, zyrtarë të Koresë Jugore, Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara deklaruan se ka sinjale që dëshmojnë se Korea Veriore është duke përgaditur testin e dytë bërthamorë.
Ndërkohë, ministria e Jashtme kineze tha se, Pekini shpreson që Pheniani do ta zgjedhë problemin e zhvillimit të programeve bërthamore, nëpërmjet dialogut.
XS
SM
MD
LG