Ndërlidhjet

BUDAPEST


Përkujtimi i 50 vjetorit të kryengritjes hungareze kundër sundimit Sovjetik u shoqërua sot me dhunë, me ç'rast policia përdori gaz lotsjellës dhe plumba gome për t'i shpërndarë mijëra protestuesit anti-qeveritarë.
Në kryengritjen hungareze janë vrarë më shumë se 2 mijë hungarezë dhe rreth 1 mijë trupa sovjetike.
XS
SM
MD
LG