Ndërlidhjet

BAGDAD


Kryeministri i Irakut dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës thanë se janë dakorduar t'i përshpejtojnë përpjekjet për formimin e forcave irakiane të sigurisë.
Kryeministri Nuri al-Maliki dhe presidenti George Bush biseduan gjatë një telekonference, pas së cilës lëshuan një deklaratë të përbashkët.
Shtëpia e Bardhë tha se Bush e ka riafirmuar mbështetjen për liderin irakain, pas vërejtjeve të al-Malikit se ai është mik i Shteteve të Bashkuara, por "jo njeri i Amerikës në Irak".
XS
SM
MD
LG