Ndërlidhjet

BISHKEK


Presidenti i Kirgistanit Kurmanbek Bakiev refuzoi kërkesat e opozitës për të miratuar kushtetutën e re.
Përpjekjen e opozitës qeveria e ka cilësuar synim të papranueshëm dhe jo legal për marrje të pushtetit.
Ndërkohë është bërë e ditur se gjatë ditës ka pasur përleshje ndërmjet demonstruesve pro qeveritarë dhe atyre opozitarë. Opozita ka akuzuar qeverinë se është ajo që ka provokuar incidentin.
Opozita në Kirgistan tash 5 ditë proteston me kërkesën për miratim të kushtetutës së re që do të redukonte pushtetin e presidentit Bakiev.
XS
SM
MD
LG