Ndërlidhjet

UASHINGTON


Departamenti amerikan i Mbrojtjes bëri të ditur se 3 të arrestuar të dyshuar për terrorizëm dhe të mbajtur në burgun Guantanamo, një uzbek, një algjerian dhe një egjiptas, janë liruar dhe transferuar në Shqipëri. Në kumtesë thuhet se ata u liruan pasi autoritetet konstatuar se nuk janë në "pozicione armiqësore".
Vihet në pah se Shtetet e Bashkuara kanë bërë çmos për të siguruar që ata të trajtohen në mënyrë njerëzore pas lirimit dhe se ata do të kenë rastin të rindërtojnë jetët e tyre në Shqipëri.
XS
SM
MD
LG