Ndërlidhjet

BEOGRAD


Banorët e një qyteti industrial serb protestuan sot kundër ndotjes me kimikate që shkaktojnë kancerin.
Qytetarët e Pançevës bënë thirrje urgjente që menjëherë të ndërpritet rrjedhja e benzenit dhe klorinit nga rafineria lokale. Në fillim të javës, ndotja ishte aq e fortë, sa banorët i detyroi të mos dalin nga shtëpitë.
Rafineria u bombardua gjatë fushatës së NATO-s në vitin 1999 duke shkaktuar kontaminim të ajrit dhe të zonës.
XS
SM
MD
LG