Ndërlidhjet

HAMBURG


Policia gjermane ka zbuluar gjurmë radioaktiviteti në dy lokacione afër Hamburgut, që ndërlidhen me ish spiunin rus Aleksandr Litvinenko.
Dmitry Kovtun ishte njëri nga rusët që u takua me Litvinenkon në Londër, në ditën kur autoritetet besojnë se ai u helmua me izotopin polonium 210.
Policia gjermane tha se gjurmët e radioaktivitetit u gjetën në një banesë në Hamburg, që i përkiste ish gruas së Kovtun-it, si dhe në shtëpinë e vjehrrës së tij afër Hamburgut. Por policia tha se në banesën e Kovtun-it nuk janë gjetur gjurmë të polonium 210.
Besohet që Kovtun të ketë fluturuar në Londër nga Hamburgu, por nuk është e qartë kur është kthyer në Gjermani pas takimit me Litvinenkon.
Kovtun aktualisht po trajtohet në Moskë nga helmimi radioaktiv.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG