Ndërlidhjet

HAGË


Ish shefi i Komitetit ushtarak të NATO-s Klaus Nauman deklaroi sot në Hagë se në vjeshtën e vitit 1998, ish presidenti serb Sllobodan Millosheviq, i kishte thënë atij dhe komandantit të NATO-s Uesli Klark se problemin e Kosovës ashtu që do t'i mbledhë dhe do t'i mbysë të gjithë shqiptarët.
Në gjykimin e ish presidentit serb Milan Milutinoviç dhe të të akuzuarve të tjerë për krime në Kosovë, Nauman saktësoi se në mars të 1999, Millosheviqi "ishte i vendosur që t'i zgjidh problemet në Kosovë ndërsa shqiptarët i ka quajtuar vrasës, dhunes dhe banditë".
XS
SM
MD
LG