Ndërlidhjet

PRAGË


Pavarësisht nga statusi i ardhshëm i Kosovës, nuk ekzistojnë kërcënime të mëdha dhe serioze për integritetin territorial të Maqedonisë, ka thënë për Radio Evropa e Lirë presidenti Branko Cërvenkovski.
Sipas tij, prania e gjatë e bashkësisë ndërkombëtare në Kosovën e pas-statusit, është në interes jo vetëm të Kosovës, por edhe fqinjve të saj.
Lidhur me gjendjen në Maqedoni, Z. Cërvenkovski është shprehur se atje duhet të mbahet niveli i lartë i raporteve ndëretnike.
XS
SM
MD
LG