Ndërlidhjet

RAMALLAH


Presidenti palestinez Mahmoud Abbas ka folur sot me telefon me sekretaren e shtetit Condoleezza Rice, të cilën e ka njoftuar për krizën aktuale palestineze.
Po sot, kryeministri palestinez Ismail Haniya tha se Hamasi nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet e parakohshme. Ai e cilësoi si luftënxitës propozimin e presidentit Abbas, për zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe presidenciale.
Ndërkohë, persona të armatosur sot kanë hapur zjarr ndaj autokolonës së ministrit të Jashtëm Palestinez, Mahmoud al-Zagar, pjesëtar i lëvizjes Hamas.
Nuk ka njoftime për viktima eventuale. Sulmi ndodhi pasi persona të armatosur vranë një pjesëtar të gardës së presidentit Abbas dhe plagosën disa të tjerë.
XS
SM
MD
LG