Ndërlidhjet

BUKURESHT


Nëntë vende të Evropës Jug-Lindore, në mesin e të cilave edhe Kosova, nënshkruan sot në Bukuresht marrëveshjen e re për zonën e tregëtisë së lirë, CEFTA. Marëveshja shihet si një hap i rëndësishëm për thellimin e integrimit ekonomik të vendeve të rajonit me Bashkimin Evropian. Kjo marrëveshje u nënshkrua në kuadër të Samitit me moton "Afrim me Evropën", e cila po i zhvillon punimet në Bukuresht.
Komisioneri Evropian për Zgjerim Oli Ren, tha me këtë rast se CEFTA është program ambicioz për zhvillimin e rajonit dhe për përgatitjen e tij në rrugën drejt Bashkimit Evropian.
Kosova, në këtë takim u përfaqësua nga zyrtarë të UNMIK-ut.
XS
SM
MD
LG