Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i Jashtëm gjerman Frank Valter Steinmejer ka kërkuar nga autoritetet ruse të angazhohen rreth zbardhjes së vrasjeve të ish spiunit Aleksander Litvinenko dhe gazetares Ana Politkovskaya.
Duke folur në Moskë pas takimit me homologun rus Sergei Lavrov, Steinmejer ka thënë se këto dy vrasje i kanë shkaktuar dëm të madh imazhit të Rusisë në Perendim.
Ndërkaq, ministri Lavrov paralajmëroi vendet e përfshira në hetimet rreth vrasjes se ish agjentit Litvinenko, se kanë "politizuar së tepërmi" rreth kësaj çështjeje.
XS
SM
MD
LG