Ndërlidhjet

Sarkozy: Kosova shtet i lirë dhe i pavarur


Franca e njeh Kosovën si "shtet të lirë dhe të pavarur". Kjo u bë e ditur përmes një letre të presidentit francez Nicholas Sarkozy drejtuar homologut të tij kosovar, Fatmir Sejdiu.
Franca është kështu shteti i parë anëtar i Bashkimit Evropian që njeh pavarësinë e Kosovës.
XS
SM
MD
LG