Ndërlidhjet

SHKUP


Kryetari i Maqedonisë, Branko Cërvenkovski, ka kundërshtuar deklaratën e djeshme të kryetarit të Kosovës, Ibrahim Rugova, lidhur me marrëveshjen Beograd-Shkup për përcaktimin e kufirit, Kosovë-Maqedoni.
"Marreveshja midis Maqedonisë dhe Serbisë e Malit të Zi për kufirin është e verifikuar ndërkombëtarisht, ndaj deklarata e Rugovës është dhënë vetëm për qëllime të caktuara politike dhe nuk do të ndikojë në shënimin e vijës kufitare në pjesën veriore të Maqedonisë", tha Cërvenkosvki.
XS
SM
MD
LG