Ndërlidhjet

PRESHEVW


Liderët shqiptarë të Luginës së Preshevës refuzuan sot ofertën e Beogradit për t'iu bashkuar një trupi qeveritar për mbikqyrjen e rajonit, në të cilin janë ngritur tensionet pas vrasjes se të riut Dashnim Hajrullahut nga rojet kufitare serbe.
Ata kanë insistuar në demilitarizimin e rajonit. Në takimin që u mbajt në Preshevë, morën pjesë edhe zyrtarët e Beogradit, përfaqësuesit e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë, si dhe diplomatët amerikanë.
XS
SM
MD
LG