Ndërlidhjet

PEKIN


Marrdhëniet mes Kinës e Tajvanit do të përmirësohen vetëm nëse ky i fundit pranon politikën e njohur me emrin "Një Kinë", ka bërë të ditur Pekini zyrtar.
Kina dhe Tajvani janë ndarë në vitin 1949, derisa Pekini ka kërcënuar se shpallja e mundshme e pavarësisë nga Tajvani do pasohet me sulme ushtarake.
XS
SM
MD
LG