Ndërlidhjet

BAGDAD


Presidenti i ri i Irakut, kurdi Jalal Talabani dhe dy zëvendësit e tij pritet të bëjnë sot betimin. Zgjedhja e tyre dje nga Asamblea Kombëtare ka hapur rrugën për caktimin e kryeministrit që sipas shumicës, do të jetë lideri shiit Ibrahim al Jafari. Vendimet e djeshme të parlametit të Irakut janë mirëpritur nga Shtetet e Bashkuara dhe Turqia.
XS
SM
MD
LG