Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan ka emëruar të dërguarin e ri për Lindjen e Mesme.
Diplomati veteran nga Peru, Alvaro de Soto, i cili do ta zëvendësojë norvegjezin Terje Roed-Larsen, në vitet 1990-91 ka negocuar dhe hartuar draftin e marrëveshjes, që i dha fund konfliktit 10 vjeçar në Salvador. De Soto gjithashtu ishte kryenegociator i Kombeve të Bashkuara në përpjekjet e dështuara për ribashkimin e Qipros.
XS
SM
MD
LG