Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri turk ka hedhur poshtë kërkesën e Francës për të njohur administratën e Qipros greke para fillimit të bisedimeve për anëtarësi në Bashkimin Evropian. Erdogan theksoi se qeveria e tij nuk do të pranojë asnjë kusht për të filluar bisedimet e parapara për 3 tetor.
Britania, që ka dhe kryesinë e rradhës së Bashkimit Evropian ka reaguar ftohtë ndaj kërkesës së kryeministrit francez, duke thënë se Brukseli asnjëherë nuk i ka vënë si parakusht Ankarasë njohjen e Qipros.
XS
SM
MD
LG