Ndërlidhjet

VJENË


Në Ballkan feja dhe poltika edhe më tej janë të lidhura ngusht, vlerëson e përditshmja vjeneze "Prese".
Gazeta thekson se Maqedonia ka futur në burg priftin sic e quan te padëgjueshëm të Kishës ordodokse serbe, peshkopin Jovan, përderisa ish lideri i serbëve të Bosnjes Radovan Karaxhiq është ende në liri, duke iu falenderuar kishës serbe.
"Politika dhe feja edhe tej vështirë ndahen, para se gjithash kur kemi të bëjmë me politikën nacionaliste", vë në pah kjo gazetë, duke sjellë shembuj edhe nga Kroacia si dhe Bosnja e Hercegovina.
XS
SM
MD
LG