Ndërlidhjet

GAZË


Policia izraelite tha se rreth 85 për qind e kolonive hebrenje në Gazë janë evakuuar dhe se procesi mund të kompeltohte deru të hënë.
Në Gazë lideri palestinez Mahmud Abbas njoftoi se zgjedhjet e ardhshme parlamentare do të mbahen më 25 janar. Abbas po ashtu tha se rreth 3 mijë shtëpi të reja për palestinezët do të ndërtohen në ish koloninë hebrenje të Moragut.
Ndërkohë, dhjetëra persona të maskuar dhe të armatosur të Hamasit janë tubuar shkurt në sheshin qendror të qytetit të Gazës dhe kanë njoftuar se ata nuk do t'i ndëprejnë sulmet mbi Izraelin pavarësisht nga tërheqja e Izraelit nga Gaza.
XS
SM
MD
LG