Ndërlidhjet

TEHRAN


Lëkundje të forta të tokës tronditën sot Iranin jugor, ku epiqendra ka qenë ishulli Qeshm, pranë qytetit Bandar Abbasit. Tërmeti pati intensitet 5,9 gradë i shkallës Rihter. Drejtuesit lokale thanë se deri tani ka 10 të vdekur dhe me dhjetra të lënduar. 4 fshatra me një popullsi prej afro 6 mijë banorësh janë dëmtuar rëndë. Lëkundjet u ndien në Oman dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.
XS
SM
MD
LG