Ndërlidhjet

ZAGREB


Komuniteti ndërkombëtar ka mirëpritur arrestimin e një prej te shumëe- kërkuarve për krime lufte në ish Jugosllavi, gjeneralin kroat Ante Gotovinën. Ky i fundit pritet të ekstradohet sot në tribunalin e Hagës. Arrestimi i Gotovinës u vlerësua dhe nga departamenti amerikan i shtetit. "Ky arrestim është nje hap i madh përpara për Kroacinë në rrugën e integrimit në NATO, dhe një hap kyç drejt pajtimit në rrajon"-tha zëdhënësi Adam Ereli.
XS
SM
MD
LG