Ndërlidhjet

TASHKENT


Uzbakistan njoftoi se do të lejojë Gjermaninë ta mbajë bazën ushtarake, në pjesën jugore të vendit, pranë kufirit me Afganistanin. Për këtë çështje u nënshkrua dhe një marëveshje, pas takimit që presidenti i vendit Islam Karimov pati me ministrin e mbrojtjes gjermane Friedbert Pflueger. Një muaj më parë Uzbekistani kërkoi evakuimin e bazës amerikane dhe tërheqjen e trupave të NATO-s nga vendi.
XS
SM
MD
LG