Ndërlidhjet

ANKARA


Partia e jashtëligjshme Punëtore e Kurdistanit ka deklaruar se Turqia do të përballet me shkatërrime nëse ajo konfirmon bashkimin me ushtarët amerikane në aksionin e "pastrimit të kampeve të kryengritësve" në veri të Irakut.
Autoritetet turke deklaruan se mijëra rebelë kurdë të partisë punëtore janë refugjatë në veri të Irakut prej vitit 1999 dhe kanë depërtuar në Turqi me qëllim rritjen e sulmeve kundër qeverisë. Ankaraja zyrtare i ka kërkuar mbështetje Uashingtonit të luftojë rebelët.
XS
SM
MD
LG