Ndërlidhjet

Kosta Rika njeh Kosovën


Qeveria e Kosta Rikës ka marrë vendimin që të njohë pavarësinë e Kosovës.

Qeveria e Kosta Rikës në deklaratën e njohjes thotë se bazuar në dokumentat ndërkombëtare, që nga Rambouillet, rezoluta 1244 dhe plani i Ahtisaarit pavarësia e Kosovës është në përputhje me ligjin ndërkombëtar.

Qeveria e Kosta Rikës nuk ka lënë pa përmendur dhe gjenocidin e Millosheviçit ndaj shqiptarëve në Kosovë.
XS
SM
MD
LG