Ndërlidhjet

HAGË


Gjatë seancës së sotme të pyetje-përgjigjeve ndërmjet të akuzuarit për krime lufte, Sllobodan Millosheviq dhe ish kryetarit të qeverisë jugosllave, Ante Markoviq u shkëmbyen akuza të ndërsjella lidhur me fillimin e luftërave në ish Jugosllavi.
Dëshmitari Ante Markoviq i tha trupit gjykues se "fajtori i vërtetë për luftën është ai që është i ulur afër jush" duke tregur në të akuzuarin Millosheviq.
Ish presidenti jugosllav, Sllobodan Millosheviq gjykohet për krime të luftës, për krime kundër njerëzimit dhe për gjenocid, në Bosnjë, në Kroaci dhe në Kosovë.

Përgatiti Vullnet Poshka
XS
SM
MD
LG