Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani nuk do ti ripërtijë lidhjet me Shtetet e Bashkuara përderisa Uashingtoni të mos bëjë "ndërrime fundamentale" në politikën e tij ndaj Iranit, ka thënë sot presidenti Mohammad Khatami, që konsiderohet reformist. Dje, gjatë fjalimit të tij në forumin ekonomik botëror në Davos të Zvicrës, zëvendës-presidenti amerikan, Dick Cheney ftoi regjimin e Iranit që të ketë parasysh kërkesat e popullit iranian për demokraci dhe që të zbatoj paralajmërimet për të mos zhvilluar program të armatimit bërthamor.
XS
SM
MD
LG