Ndërlidhjet

TBILISI


Kryebashkiaku i Moskës Yuri Luzhkov e akuzoi Gjeorgjinë për ngritjen e tensioneve në provincën autonome Ajara, të cilës Gjeorgjia i vendosi bllokadë të plotë ekonomike.
Presidenti i Gjeorgjisë Mikheil Saakashvili urdhëroi vendosjen e bllokadës nga toka, ajri dhe deti, pasi liderët pro-rusë të Ajaras nuk e njohën pushtetin qendror në Tbilisi.
Rusia, e cila ka baza ushtarake në Ajara, paralajmëroi Saakashvilin të mos përdorë forcën për zgjidhjen e situatës.
XS
SM
MD
LG