Ndërlidhjet

TAJVAN


Udhëheqësi i opozitës tajvaneze Lien Chan, ka vlerësuar si të pandershme zgjedhjet presidenciale dhe ka kërkuar anullimin e tyre. Presidenti aktual Chen Shui-bian dhe nënpresidentja e vendit, të cilët janë fitues të zgjedhjeve, janë plagosur me armë zjarri në një atentat të dështuar një ditë para mbajtjes së zgjedhjeve.
Dallimi kryesor mes dy kandidatëve është se presidenti aktual, që duket dhe fitues i këtyre zgjedhjeve ka deklaruar se do organizojë referendumin për të shpallur pavarësinë e Tajvanit nga Kina.
XS
SM
MD
LG