Ndërlidhjet

DUBLIN – BRUKSEL


Kryeministri i Maqedonisë Branko Cërvenkovski ka paraqitur në Dublin kërkesën zyrtare për anëtarësim në Bashkimin Evropian.
Shefi i diplomacisë evropiane Javier Solana, ka vlerësuar si një arritje të jashtëzakonshme dhe mesazh pozitiv për gjithë rajonin kërkesën e Shkupit zyrtar për anëtarësi në Bashkimin Evropian.
Më tej Solana ka nënvizuar se dita e sotme shënon "fillimin e një rruge të vështirë, e cila përmes zbatimit të marrëveshjes paqësore të Ohrit dhe një numër reformash do ta cojë këtë proces përpara."
XS
SM
MD
LG