Ndërlidhjet

FALLUXHA


Në faljet e të premtes në Fallujah, klerikët myslimanë kanë dënuar përbuzjen e katër amerikanëve, por nuk i kanë dënuar vrasjet. Klerikët u kanë thënë besimtarëve se përbuzja e kufomave nuk përkon me mësimet e islamizmit.
Ndërkaq gjenerali amerikan Mark Kimit ka vlerësuar se forcat e koalicionit do të kapin autorët e vrasjeve të tilla.
"Nëse drejtuesit e qytetit të Falluja-s dalin nga zyrat dhe identifikojnë autorët e këtyre vrasjeve dhe nëse i burgosin ata, atëherë forcat e koalicionit mund të mënjanojnë një konflikt të drejtpërdrejtë", tha Kimit.
XS
SM
MD
LG