Ndërlidhjet

BAGDAD


I dërguari i Kombeve të Bashkuara në Irak, Lakhdar Brahimi ka thënë se Iraku duhet të formojë Kuvendin e tij Kombëtar në korrik për të zgjedhur një këshill që do të këshillonte qeverinë e përkohshme, menjëherë pasi Iraku të rifitojë sovranitetin e tij nga forcat e koalicionit të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara më 30 qershor. Brahimi tha se kjo do të ndihmonte qeverinë për mbajtjen e zgjedhjeve që pritet të mbahen në janar të vitit të ardhshëm. "Ne e shohim këtë si një qeveri të udhëhequr nga kryeministri dhe burra e gra irakienë të njohur për sinqeritetin, autoritetin dhe integritetin e tyre. Dueht të jetë edhe kryetari që të sillet se burreshtats dhe dy nënkryetarë", ka thënë Brahimi.
XS
SM
MD
LG