Ndërlidhjet

NJU JORK


Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara Kofi Annan e kritikoi mbështetjen që presidenti amerikan George Bush i dha Izraelit për zhvendosjen e disa vendbanimeve hebreje nga Rripi i Gazës dhe Bregun Perëndimor.
Pas takimit me kryeministrin izraelit Ariel Sharon, Bush tha se do të ishte joreale të pritet që Izraeli të kthehet në kufinjtë para luftës së vitit 1967.
Lideri palestinez Yasser Arafat tha se qëndrimi i Bushit e sinjalizon fundin e procesit të paqes, ndërsa kryeministri Ahmed Qorei deklaroi.
"Askush në botë nuk lejohet të japë asgjë nga të drejtat e popullit palestinez. Pala e vetme që mund të vendosë janë udhëheqësia dhe Autoriteti Palestinez", tha Qorei.
XS
SM
MD
LG